Рівень бідності в Україні зріс до 37% під час війни

До 2022 року цей показник демонстрував поступове зниження, але бойові дії та пов’язані із ними економічні труднощі призвели до різкого погіршення ситуації.

Як повідомляється, в Україні з початку повномасштабної війни відбулося стрімке зростання рівня бідності — він майже подвоївся та сягнув 37%. 

“Наразі він становить до 37%. Це пояснюється тим, що всі економічні процеси, які відбуваються в країні, вони відбуваються з певним знаком мінусу, бо на це впливає війна, на це впливають негативні очікування і все інше”, – розповів в інтерв’ю Новини.LIVE голова фінансового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев.

Нардеп вважає, що завершення бойових дій принесе протилежну тенденцію, вважає нардеп. Водночас чекати миру недостатньо — треба вже починати обговорювати питання прожиткового мінімуму. 

Яка ситуація з мінімальними зарплатами:

Згідно з європейськими рекомендаціями, мінімальна зарплата в Україні нині мала би становити щонайменше 12 тис. грн, тобто близько половини медіанної зарплати. Мінімалка бути нижчою за 11,2 тис. грн не повинна, інакше це суперечить принципам соціальних гарантій.

Відомо, що в Україні мінімальну зарплату у 2026-му підвищать всього на 688 грн. Таке підвищення призведе до ще більшого розриву між тим, скільки грошей потрібно дорослому для забезпечення базових потреб, і розміром мінімальної зарплати.

Офіційно на мінімалку в Україні живуть близько 1,5 млн працівників. Більшість із них отримують зарплату двома частинами: перша – офіційна мінімалка, друга – неофіційна, у конверті. Це дозволяє роботодавцю платити менше податків. У результаті є сотні компаній, у яких 8 тис. грн заробляє навіть керівник підприємства.

Відомо, що Федерація профспілок направила до уряду пропозицію встановити з 1 січня 2026 року мінімальну заробітну плату на рівні не менше 50% від прогнозної середньомісячної зарплати працівників на кінець 2025 року. Це близько 12 195 грн.