В Україні оголосили перехід на нові стандарти напруги з 1 липня: замість 220 стане 230

Зміну стандарті напруги з 1 липня передбачає постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), схвалена ще у квітні. Тобто, в розетках максимальний показник напруги має тепер складати не 220, а 230 вольтів, пише ЕП.

На практиці в розетках все ще близько 220, однак зміна передбачає наближення до євростандартів та дозволяє понад 220 однак до 230.

Що змінилося за документами

Постанова передбачає зміну рівня стандартної номінальної напруги в мережі кінцевого споживача з 220/380 до 230/400 вольтів. Це тому, що в ЄС у розподільчій мережі для кінцевого споживача застосовується стандарт напруги 230 вольтів.

Якщо горітимуть прилади під час відключень електрики

Пошкодження електроприладів під час перепадів електроенергії є відповідальністю постачальника послуги, якщо це стається масово. Тут починають діяти стандарти напруги, в разі порушення яких споживач має право позивати на постачальника в суді та вимагати компенсації.

Якщо раніше регулятор вважав нормою стрибки напруги від 198 В до 242 В, то з 1 липня допустимі відхилення будуть у діапазоні від 207 В до 253 В, тобто плюс-мінус 10% від номінального значення.

У НКРЕКП запевняли, що зміна рівня напруги не загрожує побутовим електроприладам, адже більшість з них імпортовані з ЄС, а там стандарт напруги – 230 В і вище. 

Наприклад, на зарядних пристроях для ноутбука та мобільних телефонів зазначено, що вони витримують напругу від 100 до 240 В. Такі ж цифри вказані на зарядному пристрої для сучасного акумуляторного пилососа або на штепсельній вилці тостера.

Якщо ж ваша техніка була придбана багато років тому та виробляася в РФ, Білорусі (експорт з цих країн припинили після повномасштабного вторгнення) чи на терені СРСР, або багато років в Україні, при стрибках напруги до 230 – можуть бути проблеми.

Якщо хвилюєтеся, що техніка може згоріти, встановіть стабілізатор напруги або реле”, – радять у ДТЕК. Мовляв, техніка з ЄС стрибки напруги до 250 В має витримати

Досвід користувачів послуг

Досі через скачки в системі, які вважалися порушенням, споживачі мали проблеми з користуванням приладами. Відтак, коли вищий вольтаж узаконили, змінам не радіють.

Уже років з 10 живу з напругою від 230 до 260, а то й вище (горіла вся техніка, встановила реле, то ж коли зависока напруга, водяний насос не качає воду, світла в хаті немає). До євростандартів українському селу, як москалям до Києва рачки, – каже Віра Шпильова

Тепер вирубуючі реле будуть частіше вибивати. Нічого нам доброго. По електронагрівачах те саме, більша напруга – більше споживання, скоріший знос і ризик перегоріти, – зазначає Михайло

У платіжках за комунальні послуги зміни не відобразяться. Сплачувати за світло доведеться як і раніше – за кількість спожитої електрики, а не за її якість.

Показники напруги в різних країнах світу

Найнижча напруга в мережі – 100 вольт – у Японії. Напруга 110 В – у Белізі, Гаїті, Колумбії та Ямайці, 115 В – на Барбадосі, у Тринідаді і Тобаго, 120 В – у Венесуелі, США, Гватемалі, Гондурасі, Домініканській Республіці, Еквадорі, Канаді, Коста-Риці, Мікронезії, Нікарагуа, Палау, Панамі, Сальвадорі, на Багамах.

Напруга 240 В використовується в Австралії, Брунеї, Гаяні, Кенії, Катарі, Кірибаті, Малайзії, Науру, Уганді, Фіджі, Папуа-Новій Гвінеї, на Сейшелах, Тонга.

В інших країнах світу, зокрема європейських, використовується напруга 220 або 230 вольт.